Mathematics
MillardKamara
35

Tony has $14 to buy apples and bananas for a fruit salad. apples cost $2 per pound and bananas cost $1 per pound. give two possible combinations of pounds of apples and bananas that tony can buy.

+3
(1) Answers
TestU01416914624

you could do 5 pounds of apples and 4 pounds of bananas and 4 pounds of apples and 5 pounds of bananas 

Add answer