Mathematics
Taisha287
29

Theo's mom bought an eight-pack of juice boxes at the store for $4. Find the unit rate for the juice boxes

+2
(1) Answers
Jayda

so unit rate is how much is 1 unit of thingummy or 1 juice box=$x so 8juiceboxes=$4 divide both sides by 8 to get 1 juiceboxcost 1juicebox=$0.50 so the unit rate is 50 cents per juice box or $0.50 per juice box

Add answer