Mathematics
vballndavis19
21

seb bought 2 apples and 3 pears. He spent £1.59 altogether Apples cost 24p each. How much does one pear cost??

+2
(1) Answers
Derick280

2a + 3p = 1.59 a = 0.24 Plug it in our equation: 2(0.24) + 3p = 1.59 Multiply: 0.48 + 3p = 1.59 Subtract 0.48 to both sides: 3p = 1.11 Divide 3 to both sides: p = 0.37 So one pair costs £0.37

Add answer