Mathematics
kinantiayuhapsari
26

Scenario: Suppose you own a car that gets 35 miles to the gallon of gasoline and gasoline costs $1.25 per gallon. Question: How many gallons of gas does $25.00 buy?

+2
(1) Answers
akapinkflamingo

You get 35 miles per $1.25, so multiply both of them by 25 to get your answer.

Add answer