Mathematics
coneal325
30

Pears cost 0.92 per pound and apples cost 1.10 per pound.bMr Bonilla bought 3.75 pounds of pears and 2.1 pounds of apples. How much did he pay for the pears and apples

+3
(1) Answers
Kenzieah1219

Hey mate! You stuck? Pears: $0.92 x 3.75 lb = $3.45 Apples: $1.10 x 2.1 lb = $2.31 Price of pears and apples together : $5.76 Hope this helps!

Add answer