Mathematics
MimiChwieroth451
13

help me with this please show work please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...

+1
(2) Answers
Patricia500

correct me if im wrong but i think the answer is 4.5

kobeshant

The total cost to buy 2 bananas and 2 oranges is 1.70$ To find the cost of the bananas you would divide 1.50 by 6 and you arrive at 0.25 then each banana costs 25 cents, so if you want 2 it would cost you 50 cents. To find the price of the oranges you would divide 3.00 dollars buy 5 and you arrive at 0.60 cents, so that means each orange costs .60 cents. If you want 2 oranges then you would add 60+60 and get 1.20$ Then you would add 50 cents and 1.20$ and arrive at 1.70$

Add answer