Mathematics
katym320
7

Giovanni is at the market, he notices that 7 apples cost $4.55. How much does he pay for 9 apples?

+0
(2) Answers
Riley

You divide $4.55 by 7. $0.65 times 9 = $5.85

basic

Well, to see how much one apple costs, we'll have to divide 7 by 4.55. You will get 65 cents. Each apple is .65 cents.  Now you multiply .65 by 9. You will get 5.85 9 apples cost $5.85.

Add answer