Mathematics
viviannna
4

at the grocery mrt strawberries cost 2.99 for 2 lbs and at badwin hill market strawberries are3.99 for 3lbswhat is the unit price of strwberies at each grocery store

+0
(2) Answers
Ryleeheck

grocery mart is $1.50 per lb and hill market is $1.35 per lb

Loveu4ever

grocery market 2p = 2.99 p = 1.495 (1.50) --------------- badwin hill market 3p = 3.99 p = 1.33

Add answer