Mathematics
DerickSauage348
2

A twelve pack of juice costs $3.90. An eighteen pack costs $5.49. Which is the better buy?

+0
(2) Answers
Sbp

The better buy is the one that costs the least per pack of juice. If there are twelve packs of juice in the $3.90 package, then you would divide 3.90 by 12 to see how much each pack costs. If there are eighteen packs of juice in the $5.49 package, then you would divide 5.49 by eighteen. After I did the math, I found out each pack in the 12-pack costs 33 cents, and each pack in the 18-pack costs 31 cents. So the 18-pack would be the better buy.

jrcruzjc123

the answer is the first one, because if you divide 12 by 3.90, and 18 by 3.28, you get $3.08 for the first one and $3.28 for the second one

Add answer