Mathematics
Deter525
29

A store has apples on sale for $9.00 for 6 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $54.00? Complete the explanation. The cost per pound of the apples on sale is $ . You can buy ________ pounds of apples for $54.00. Since 1 pound = 16 ounces, so there are about ________ apples in each pound. You can buy approximately _________ apples for $54.00.

+2
(2) Answers
karikrebs

You can buy 6  pounds of apples for $54.00. Since 1 pound = 16 ounces, so there are about  3 apples in each pound. You can buy approximately  19 apples for $54.00.

Wilsonmax306Max

You can buy six pounds of apples for $54.00

Add answer