Mathematics
SolomonAD
28

A store has apples on sale for $5.00 for 2 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $30.00? Complete the explanation. The cost per pound of the apples on sale is $. You can buy pounds of apples for $30.00. Since 1 pound = 16 ounces, so there are about apples in each pound. You can buy approximately apples for $30.00.

+2
(2) Answers
jeuslikescats

r $30.00. Since 1 pound = 16 ounces, so there are about apples in each pound. You can buy approximately apples for $3 r $30.00? Complete the explanation. The cost per pound of the app

Dolores700

Think about it i know u can do it !!

Add answer