Mathematics
Alecrowan11
3

A girl went grocery shopping and brought 2pounds of onions for $2.50 what was the unit price of the onions

+0
(1) Answers
Jayda

unit price is price per 1 unit of stuff the 1 unit of stuff is 1 pound 2.50=2 units divide both sides by 2 1.25=1 unit answer is unit price is $1.25 per pound

Add answer